Nakilde Neden Geride Kaldik

Kayseri Tabip Odasi

Kayseri Tabip Odasi Baskani Prof. Dr. Hüseyin Per, “Erciyes Üniversitesi’nin (ERÜ) böbrek nakli ruhsatinin iptal edildigini duyuyoruz, bu üzücü bir sey” açiklamasinin “Asilsiz” oldugunu belirterek, yalanlayan ERÜ 'ye son 2 yilda  Kayseri’de yapilan nakil  sayisini açiklamasini ve diger merkezilerle kiyaslamasini talep etti.

 Tabip Odasi Baskani Hüseyin Per’in,  “Erciyes Üniversitesi’nin Türkiye’de böbrek naklini ilk yapan ve uygulayan üniversitelerden biri oldugunu ancak, su an Böbrek Nakli Ruhsati’nin  iptal edildigini duyuyoruz, bu da üzücü bir sey” seklinde yaptigi açiklamaya ERÜ Tip Fakültesi Hastaneleri Bashekimi Prof. Dr. Kudret Dogru, “Açiklamalar asilsiz” yönündeki cevap verdi. Per, bu kez de  “Son 3 senede Erciyes üniversitesinde yapilan yillik Karaciger ve Böbrek Nakli sayisi kaçtir? Bugün karaciger naklinde Malatya Inönü üniversitesi Türkiye de ve Avrupa’da birinci iken mensubu olmaktan gurur duydugum Erciyes Üniversitesi bu konuda ilkleri hayata geçiren bir üniversite misyonundan neden uzaklasti?” sorularini yöneltti.

 

"EGER IPTAL EDILMEMISSE BIZ BUNDAN GURUR DUYARIZ"

Bunun üzerine açiklama yapan Tabip Odasi Baskani Prof. Dr. Hüseyin Per ise,  “Eger ERÜ’nün ruhsati iptal edilmedi ve böbrek ve Karaciger nakli ameliyatlari yapiliyorsa biz gurur duyariz” diye konustu. Önceki açiklamasini hatirlatan Per,  önceki açiklamasini yineleyerek, “Erciyes Üniversitesi’nin Türkiye’de böbrek naklini ilk yapan ve uygulayan üniversitelerden biri oldugunu ancak, su an  Böbrek Nakli Ruhsati’nin  iptal edildigini duyuyoruz bu da üzücü bir sey. Iki senenin içinde 2 ya da 3 tane ameliyat yapilmis, muhtemelen ondan dolayi. Egitim Arastirma Hastanesi’nde bir arkadasimiz Malatya’ya gönderildi. Yine Erciyes Üniversitesi Tip Fakültesi Hastaneleri’nden bir arkadas da baska yere egitime gönderildiler. Bundan 10 sene önce çatir çatir bu nakiller yapilirken simdi yapilmiyor. Siz bir takim ögretim üyelerini alirken bir takim kistaslari görmeniz, gözetmeniz lazim. Örnegin adam 2 sene yurt disina egitime Amerika’ya gitti, karaciger nakli yapmak için. Kayseri’de bir tane karaciger nakli yapmadan Istanbul’a bir üniversiteye geçti. Simdi bunu alan, aldiran arkadaslara sormak lazim, niye Kayseri’de bu is yapilmayacak mi, yapilmiyor muydu? Burada da bir takim kistaslari göz önüne almak lazim. Kayseri’ye hizmet edecek, elini tasin altina alacak insanlarin göz önünde bulundurulmasi gerekiyor"  ifadelerini kullandi.

Kendisinin üniversitede herkes tarafindan konusulan bir iddiayi gündeme tasidigini kaydeden Prof. Dr. Hüseyin Per, “O zaman son 3 senede Erciyes üniversitesinde yapilan yillik Karaciger ve Böbrek Nakli sayisi kaçtir? Erciyes Üniversitesi bu konuda ilkleri hayata geçiren bir üniversite misyonundan neden uzaklasti?” sorularini yöneltti. Prof. Dr. Hüseyin Per, sunlari söyledi: “Üniversitede konusulan ve herkesin, bildigi, duydugu konuyu gündeme getirdim. Zaten bunu gündeme getirirken de bir duyumdan bahsederek, neden bu yönde ilkleri basarmis bir üniversitede nakil ameliyatlarinin yapilamadigini sorguladim. Neden geride kaldik? Son 3 senede Erciyes üniversitesinde yapilan yillik Karaciger ve Böbrek Nakli sayisi kaçtir? Bugün karaciger naklinde Malatya Inönü üniversitesi Türkiye de ve Avrupa’da birinci iken mensubu olmaktan gurur duydugum Erciyes Üniversitesi bu konuda ilkleri hayata geçiren bir üniversite misyonundan neden uzaklasti?  Özel hastanelerde yapilan Böbrek nakli ameliyatlarinin sayisinin niye çok altina düstük?  Iste ben bu gibi sorulari gündeme getirdim. Sayin Bashekim bu sorularin cevabini vermelidir.  Eger üniversite yönetimi bu yönde böbrek nakli, karaciger nakli gibi ameliyatlari  Saglik Bakanliginin koydugu yillik hedef ameliyat sinirlarinda ise biz bundan gurur duyariz, onur duyariz, mutlu oluruz. Emegi geçenlere de tesekkür ederiz. Çünkü Kayseri gibi saglik konusunda önemli bir gelisim süreci yasayan sehrimizde, Erciyes Üniversitesi’nin lokomotif görevi üstlenmesi gerektigini düsünüyorum. Bu yöndeki tepkimiz zaten bu bilgi birikimin neden kullanilmadigi ve degerlendirilmediginedir. Bunun yaninda isi ehline verme çabamizdir. Karaciger nakli için Amerika’ya gönderilen ve daha sonra nerdeyse hiç nakil yapmadan Üniversiteden ayrilanlara ve onlara izin verenleredir tepkim. Bu nedende eli tasin altina koyan, emek veren herkese tesekkür ediyoruz. Sayin Bashekimden de son 2 senede Kayseri’de yapilan nakil sayisini açiklamasini ve diger merkezlerle kiyaslanmasini rica ediyorum.”