Kayseri Tabip Odasindan TBBM' ye Çagri

Kayseri Tabip Odasindan TBBM' ye Çagri

Kayseri Tabip Odasi, Istanbul'da hastasi tarafindan vurulduktan sonra hayatini kaybeden Doktor Dr. Fikret Haciosman'a yapilan saldiriyi siddetle kinarken, Saglikta siddetin engellenmesi için TBMM'ye sunulan yasa teklifinin yeni yasama döneminde ivedilikle yasama geçirilmesi çagrisinda bulundu.

Kayseri Tabip Odasi Yönetim Kurulu adina açiklama yapan Baskan Prof. Dr. Hüseyin Per, "Bugün bir meslektasimizi daha silahli saldiri sonucu kaybetmis olmanin derin üzüntüsünü yasiyoruz" dedi. Baskan Per açiklamasinda su görüslere yer verdi:

" Psikiyatri uzmani Dr. Fikret Haciosman önceki gün ögle saatlerinde Istanbul'da, çalistigi özel hastanede, eski hastasi oldugu iddia edilen bir kisinin silahli saldirisi sonucu basindan agir yaralandi ve gece saatlerinde yogun bakimda verdigi yasama tutunma mücadelesini kaybederek aramizdan ayrildi. Meslektasimizin yakinlarina ve bütün hekim kitlesine bas sagligi diliyoruz.

Ülkemizde saglik çalisanlari her gün onlarca kez siddet yasamaktadir. Saglikta siddet dalgasi azalmak bir yana; hizlanmakta, yayginlasmakta, meslektaslarimizi silahla yaralamaya/öldürmeye varan infial yaratici boyutlar kazanmaktadir.

Dün karsilastigimiz saldiri, daha önceki nice benzerleri gibi, saglikta siddetin çok sayida nedeninden birini yalinlikla gözler önüne sermektedir. Bir hekimin hastane içerisinde atesli silahla öldürülmesi saglik kuruluslarindaki güvenlik önlemlerinin yetersizliginin artik gözardi edilemeyecek ve ertelenemeyecek acil bir sorun oldugunu apaçik göstermektedir. Hem hastane yöneticileri hem de kamu idaresi bu sorunu ivedilikle çözmekle sorumludur.

Yasatmaya çalistiklarimiz tarafindan öldürüldügümüz çalisma ortamlarinin basta kamu otoritesi tarafindan olmak üzere düzeltilmesi talebimizdir. Saglik Bakanliginin saglikta siddet olayini kafes dövüsü gibi seyreder gibi yapmamasini talep ediyoruz.

Siddetin ve diger sorunlarimizin çözümü TBMM de olmalidir. Saglikta siddetin engellenmesi için TBMM'ye sunulan yasa teklifinin yeni yasama döneminde ivedilikle yasama geçirilmesini bekliyoruz."