Saglikta Siddet Sona Ersin

Kayseri Tabip Odasi Baskanligi

Kayseri Tabip Odasi ve Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tip Fakültesi tarafindan, son günlerde saglik çalisanlarina yönelik artan siddet olaylari protesto edildi.


ERÜ Çocuk Hastanesinde yapilan basin açiklamasina, Tabip Odasi Baskani Prof. Dr. Hüseyin Per, Tip Fakültesi Dekani Prof. Dr. Hakan Poyrazoglu, ERÜ Tip Fakültesi Hastaneleri Bashekimi Prof. Dr. Ahmet Güney, Türk Saglik Sen Baskani Kamil Ünal, Tük Saglik Sen 2 Nolu Sube Baskani Kenan Çil, Tabip Odasi önceki dönem baskanlari Prof. Dr. Karametmet Yildiz, Prof.Dr. Suat Öktem, akademisyenler, doktorlar ve ögrenciler katildi.


Baskan Hüseyin Per, “Hekimlere ve saglik çalisanlarina yönelen siddet maalesef istenmeyen boyutlara ulasmaktadir. Hiçbir uçagin yolcusu kendilerini saglikli ve emin bir sekilde hedefledikleri noktaya götürecek olan pilota saldirmaz. Saldirdiginda kendisiyle birlikte tüm uçagi hedef aldigini herkes bilir. Saglik hizmetinde de hekimlere ve saglik çalisanlarina yönelen saldirilar aslinda kendi yasamimizi ve sagligimizi tehlikeye atmaktan baska ise yaramaz” dedi.


“Hekimlerin çalistiklari saglik kurumlarinda ölümlere varabilen saldirilara hedef olmasinin kabul edilebilir, anlasilabilir, maruz gösterilebilir hiçbir gerekçesi olamaz.” Diyen Tabip Odasi Baskani Prof. Dr. Hüseyin Per, “Halkimizin saglik kurumlarinda karsilastigi eksiklik ve yetersizliklerin sorumlusu hekimler degildir. Yasanan problemlerde gösterilen tepkiyi hizmete sunan hekimlere yönlendirmek çözüme katki saglamamaktadir. Hastalarla biz hekimlerin talep ve beklentileri birbirinin karsisinda birbirine rakip degil iyi bir saglik hizmet sunumunun esit iki tarafidir. Nitelikli bir saglik hizmeti hem biz hekimlerin hem de saglik hizmeti alanlarin ortak talebi olmali, bu konuda yan yana durulabilmelidir.


Hekimlerimiz acil saglik birimlerinde güvensiz ortamlarda çalismak istemiyorlar. Canlarini kurtarmaya çalistiklarimiz tarafindan öldürülmek istemiyoruz. Hekimlerin %35’nin mesleklerini degistirmek istedigi, Hekimlerin %86’nin meslek hayati boyunca en az bir kez siddete ugradigi,  Hekimlerin %60’inin fiziksel tehdit ve saldiriyi, %82’ sinin de sözel siddeti üst makamlara bildiremedigi bir ortamda hizmet vermeye çalisiyoruz. Dr Sait Berilgen’e, Dr Hüseyin Agir’a, Dr Aynur Dagdemir’e, Dr Abdullah Birogul’ a, Dr Kamil Furtun’ a, Dr Ersin Arslan’a, Dr Ali Menekse’ye, Dr Göksel Kalayci ve son olarak da Dr.  Fikret Haciosman’a rahmet diliyorum. Saglikta siddetin son bulmasini ve Saglik’da siddet yasasinin acilen çikarilmasini talep ediyoruz”
ERÜ Tip Fakültesi Dekani Prof. Dr. Hakan Poyrazoglu’da, saglik çalisanlarina yönelik siddet olaylarinda daha caydirici cezalar olmasi gerektigini ifade ederek, “ acilen siddet yasasi çikarilarak haklarimizin korunmasini, görevimizi tedirgin olmadan huzurla yapabilmek için halkimizla birlikte siddetin her yerde son bulmasini temenni ediyoruz.  Hastanemizde yasanan son bir ayda 3 saldiri oldu. Hergün artarak devam eden siddet olaylari bizleri derinden yaralamakta ve büyük bir askla sevkle basladigimiz meslegimizden bizi sogutmaktadir. Biz Erciyes Üniversitesi Tip Fakültesi akademik/idari personel ve ögrencileri olarak yasanan bu son olay dahil yasanmis tüm saglikta siddet olaylarini kiniyor, lanetliyoruz. Saygideger milletimiz hekimlerimize, saglik çalisanlarina sahip çiksin. Sifaya vesile olan ellere dokunmayin” dedi.


Ellerinde saglikta siddete karsi sloganlarin yazili oldugu dövizlerle basin açiklamasina katilan doktorlardan, 13 Ekim’de Çocuk Hastanesinde saldiriya ugrayan 3 kisiye çiçek verildi.