RTÜK’ten ”amniyotik bant” cezasi

RTÜK’ten ”amniyotik bant” haberleriyle ilgili olarak STAR TV ve TGRT’ye uyari cezasi

Tibbi bir malzeme zannedildigi ve arastirilip dogrulatilmadan haber yapildigi için kamuoyuna “anne karninda unutulan amniyotik bant” olarak yansiyan ve yanlisin sürdürülmesi sonucu hekimlerin hedef gösterildigi olayda, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Türk Tabipleri Birligi (TTB)’nin sikâyeti üzerine STAR TV ve TGRT’ye uyari cezasi verdi.

 
1 Aralik 2018 tarihinde söz konusu kanallarda yer alan haberleri degerlendirmeye alan RTÜK, haberlerin hekimlik mesleginin itibarina zarar verecek nitelikte oldugu tespitini yapti ve toplumun bilgi edinme hakkina hizmet etmesi gereken medya organlarinin, haber içeriklerini olustururken haberin dogrulugunu detayli olarak arastirmasinin sorumlu yayincilik geregi oldugunu vurguladi.
 
Haberin asilsiz ve yanlis oldugu, doktorlarin zan altinda birakildigi, haberde geçen “amniotik bant”in tibbi bir rahatsizlik oldugu, yayinci kurulusun haberi yaparken uzman görüsü almadigi sonucuna varan RTÜK, TTB’nin 4 Aralik 2018 tarihli RTÜK basvurusu ile birlikte degerlendirildiginde, haberlerde 6112 Sayili RTÜK Yasasi’nin 8. maddesinin 1. fikrasinin (i) bendinin ihlal edildigine oybirligi ile karar verdi.
 
Yasanin ilgili bendi sunu içeriyor:
 
“Tarafsizlik, gerçeklik ve dogruluk ilkelerini esas almak ve toplumda özgürce kanaat olusumuna engel olmamak zorundadir; sorusturulmasi basin meslek ilkeleri çerçevesinde mümkün olan haberler, sorusturulmaksizin veya dogrulugundan emin olunmaksizin yayinlanamaz; haberin verilisinde abartili ses ve görüntüye, dogal sesin disinda efekt ve müzige yer verilemez; görüntülerin arsiv veya canlandirma niteligi ile ajanslardan veya baska bir medya kaynagindan alinan haberlerin kaynaginin belirtilmesi zorunludur.”
 
RTÜK’ün karari için tiklayiniz.
 
Ilgili haberler için tiklayiniz:
 
Bilgisizligin ve hayal ürünü gerekçelerin hekimligi yipratmasina izin vermeyecegiz
 
Hekime saldiri için firsat kollayan sorumsuz yayincilik ile mücadelemizi sürdürecegiz!