Baskan Prof. Dr. Hüseyin PER

Sevdasi Türkiye olan bizler

14 Mart Tip Bayrami dolayisi ile Erciyes Üniversitesi'nde etkinlik düzenlendi. 14 Mart Tip Bayrami kutlama etkinlikleri çerçevesinde ERÜ Tip Fakültesi önünde bulunan Atatürk anitina çelenk sunumu gerçeklestirildi. Tip Fakültesi Dekanligi, Kayseri Tabip Odasi ve Hastaneler Bashekimligi tarafindan sunulan çelenklerin ardindan Kültür Sitesinde basin toplantisi gerçeklestirildi. Toplantida konusan ERÜ Tip Fakültesi Dekani Prof. Dr. Hakan Poyrazoglu; meslegin sorunlari hakkinda bilgiler vererek; "14 Mart Tip Bayrami, bayram olarak kutlanmasinin yaninda zamanla saglik çalisanlarinin sorunlarinin dile getirildigi bir gün haline gelmistir. Bugün de eminim ki degisik ortamlarda, farkli zeminlerde bunlar konusulacaktir. Saglik çalisanlarina siddet, is yükü ve hasta yogunlugunun artisi, meslegin sayginligini yitirmesi hala en önemli problemlerdir. Performans baskisi ve saglik hizmet gücünün ön plana çikarilmasi ile tip fakültelerinde egitim ve arastirmanin ikinci siraya atilmasi gerçekten de aci, meslegin gelecegi açisindan endise vericidir" ifadelerini kullandi.


Kayseri Tabipler Odasi Baskani Hüseyin Per ise saglik çalisanlarinin sorunlarinin çözüme kavusturulmasini istediklerini ifade ederek; “Gündemimiz oldukça dolu olmasina ragmen, emperyal güçlere karsi ortaya çikmis olan 14 Martimizi, 100. yilinda özellikle orijinal anlaminda anmak arzusundayiz. Sevdasi Türkiye olan bizler her sartta zeminde vatan millet devlet ve bayrak demekten vazgeçmeyecegiz. Hekimlerin özlük haklari, yipranma payi, saglik çalisanlarina siddet, mesleki hastaliklari artmis is yükü neticesinde artan is kazalari, artan psiko sosyal sorunlar, özel sektörün ezici tahakkümü, mecburi hizmetler, malpraktis nedeniyle artan cezalar bu nedenle ortaya çikan defansif tip gibi sorunlarimizdan bahsetsek de çözüm noktasinda bir arpa boyu ilerleyemiyoruz. Geçen seneden bu yana iki olumlu görünen olay olmustur. Taleplerimizi karsilamayan geriye dönük isletilmeyen yipranma payi ve yine hekime siddet yasasinin taleplerimize uygun çikmamasi üzüntü vericidir. Saglikta siddete istisnasiz tutuklu yargilama getirilmelidir, yoksa Dr. Fikret Haciosman, Dr. Said Berilgen, Dr. Hüseyin Agir, Dr. Abdullah Birogul, Dr. Kamil Furtun, Dr. Ersin Arslan, Dr. Ali Menekse ve Dr. Aynur Dagdemir gibi degerlerimizin arkasindan ancak rahmet dileyebiliriz. Üniversite hastanelerini Saglik Bakanligina baglanmasi ile yapilan çalismalarin da dogru olmadigini düsünüyoruz. Saglik hizmeti ve koruyucu saglik hizmetinde çalisanlar ve üniversitelerde akademik olarak hizmet veren tüm çalisanlarimizda istisnasiz çalisma ortamlarindan memnuniyetleri düsüktür. Acillerde cansiperane çalisan hekimlerimizde is yogunlugu, stres ve siddet nedeniyle mesleklerinin basinda olan hekimlerimizde dahi tükenmislik sendromu ortaya çikiyor" diye konustu.
Konusmalarin ardindan Kültür Merkezi'nde Olgunlasma Enstitüsü tarafindan hazirlanan Gayseri’nin Selçuklu Hatunlari Sergisi’nin açilisi yapildi.