Saglikta Siddete Sessiz Kalma

TTB Basin Açiklamasi

Türk Tabipleri Birligi (TTB), 17 Nisan 2012’de bir hasta yakini tarafindan görevi basinda katledilen Dr. Ersin Aslan’in ölüm yildönümü dolayisiyla, saglikta siddete sessiz kalinmamasi ve TTB’nin önerisi olan Saglikta Siddet Yasasi’nin çikarilmasi için tüm yurtta uyari eylemleri yapti. Açiklamalara, sendikalar, demokratik kitle ve meslek örgütlerinin temsilcileri ile milletvekilleri de destek verdi.

Illerde, tabip odalarinin öncülügünde gerçeklestirilen etkinlikler kapsaminda ilk olarak sabah saatlerinde tüm saglik kurumlarinda, görevi basinda öldürülen tüm hekimler anisina 1 dakikalik saygi durusunda bulunuldu. Ögle saatlerinde ise kentlerin tabip odalarinca belirlenen yerlerinde basin açiklamalari gerçeklestirildi.

Gaziantep’te Dr. Ersin Arslan’in 7 yil önce katledildigi ve daha sonra kendi adi verilen Dr. Ersin Arslan Egitim ve Arastirma Hastanesi önünde gerçeklestirilen etkinlige TTB Merkez Konseyi Baskani Prof. Dr. Sinan Adiyaman katildi. TTB Merkez Konseyi, Gaziantep-Kilis Tabip Odasi ve Gaziantep Saglikçilar Meclisi tarafindan düzenlenen etkinlikte konusma yapan Gaziantep-Kilis Tabip Odasi Baskani Dr. Ramazan Sürücü, saglikta siddetin temelinde asiri hasta yogunlugu, zorlasan çalisma kosullari, yetkililerin hekimlere yönelik olarak kullandigi ötekilestirici, degersizlestirici, hedef gösteren ve hürmetsiz söylemlerinin yaninda, siddeti uygulayan kisilerin cezalandirilmayacaklari düsüncesinin bulundugunu söyledi. Sürücü, saglikta artan siddetin saglik sisteminin yapisal sorunlari ile paralel büyüdügünü kaydetti.

Mücadeleden vazgeçmeyecegiz!

TTB Merkez Konseyi Baskani Prof. Dr. Sinan Adiyaman da, daha önce defalarca caydiriciligi ve yaptirimi olan bir saglikta siddet yasasi çikarilmasini istediklerini ve bunu tüm yetkililere ilettiklerini ancak bu acil taleplerin duymazdan gelindigini söyledi. Adiyaman, saglikta siddetin sorumlusunun siddeti uygulayanlar kadar siddetin önlenmesi için gerekenleri yapmayan yetkililer oldugunu vurguladi.

“Meslegimizle ilgili birçok can yakici sorunumuz var” diye konusan Adiyaman, ancak her gün maruz kalinan, ardi arkasi kesilmeyen ve artarak devam eden siddetten dolayi bunlarin konusulamaz hale geldigine dikkat çekti. Adiyaman, “Buradan yetkililere sesleniyoruz: Sosyal ve özlük haklarimizin iyilestirilmesiyle ilgili taleplerimizden hiçbir zaman vazgeçmeyecegiz! Toplum sagligini olumsuz etkileyen hiçbir soruna duyarsiz kalmayacagiz. Etik ve deontolojik degerleri korumaktan ve halkimiza nitelikli bir saglik hizmeti verme kararliligimizdan vazgeçmeyecegiz. Saglik çalisanlarina yönelik hürmetsiz, itibarsizlastirici, hekim ve hastayi karsi karsiya getirici söylemlerinize teslim olmayacagiz. Yarattiginiz siddete teslim olmayacagiz” diye konustu.

Saglik Bakanligi’nin umursamazligi katliamlari kolaylastiriyor

Türkiye’nin dört bir yaninda gerçeklestirilen basin açiklamalarinda da, TTB’nin ve hekimlerin saglikta siddeti önlemeye yönelik önerilerini çagrilarini görmezden gelen  Saglik Bakanligi’nin, hekimlerin katliaminda kolaylastirici oldugu vurgulanarak,  “Saglik Bakanligi, öldürülen hekimlerin çalistiklari hastanelerde yöneticilik yapanlar hakkinda bir sorusturma açma geregini bile görmeyerek saglikta siddeti durdurma konusunda ne kadar samimi oldugunu göstermistir” denildi.

TTB’nin, tüm hekimlerin can güvenligini saglamak üzere sürdürdügü bu mücadeleyi bir an olsun bile gündeminden düsürmeyecegine ve geri adim atmayacagina yer verilen açiklamalarda, Saglik Bakanligi bir kez daha hekimlerin ve tüm saglik çalisanlarinin can güvenligini saglama konusundaki sorumlulugunu yerine getirmeye ve hekimlerin yegâne örgütü TTB ile ortak hareket etmeye davet edildi.

Basin açiklamalarinda bir kez daha 17 Nisan’in Saglikta Siddetle Mücadele Günü olarak kabul edilmesi ve TTB’nin önerisi olan Saglikta Siddet Yasasi’nin bir an önce çikarilmasi istendi.